2011. január 29., szombat

Eb - férfi szabadprogram

Az utolsó versenyszám - az eddigi megszokottól eltérően - a férfiaké volt. A páros versenyen kívül minden számban új bajnokot avattak. A francia Florent Amodio bizonyult a legjobbnak, aki modern Michael Jackson-os kűrjével hihetetlen közönségsikert aratott. A 20 éves műkorcsolyázó két tripla axel-t és két tripla lutz-ot is ugrott, a köztes átmenetekben azonban inkább a közönségnek és kevésbé a bíróknak tett a kedvére. A francia fiú tavaly robbant be a nemzetközi élvonalba, az olimpián és a vb-n is 15 között tudott végezni. A mostani szezonban mutatott formája azonban előrevetítette a sikeres szereplést és dobogóesélyesként tekintettek rá. Talán még legmerészebb álmait is túlszárnyalta Nikolai Morozov tanítványa azzal, hogy élete első Európa bajnokságát rögtön meg is nyerte.
A korábbi többszörös kontinensbajnok, Brian Joubert csupán a 7. helyről várhatta a kűrt, ám mindenki kételyét eloszlatta a Beethoven-kűrrel: igenis helye van a legjobbak között. Tizedik Eb-jén is dobogóra állhatott tehát a francia fiú, ezzel beállította  Karl Schäfer és Ulrich Salchow rekordját. Sikeresen megugrotta kűrjében a négyfordulatos toe-loop-ot és további öt tiszta triplát. Csupán két kézletétele volt a rittberger-ben és a salchow-ban, valamint élhibásnak ítélték meg a flip-jét. A klasszikus zene és David Wilson koreográfiája egy teljesen új oldalát villantotta meg Joubert-nek. A 26 éves korcsolyázó a legjobb kűrt mutatta be az este folyamán és megjavította szezonbeli legjobbját is. A jövőbeli terveiről annyit árult el a sajtótájékoztatón, hogy a vb-n már két négyfordulatost szeretne ugrani a kűrben.
Tomas Verner sem állt túl messze a dobogótól a rövidprogramot követően. A cseh fiú 2007-ben ezüstöt, 2008-ban aranyat nyert az Eb-n, ezúttal be kellett hogy érje a bronzzal, így teljessé vált az éremkollekció. A Michael Jackson programban szerepelt a négyfordulatos toe-loop és öt tiszta tripla. Egyedül az első tripla axel-éből érkezett csúnyán és leduplázta a lutz-ot. Elmondása szerint a hideg miatt a lépéssora se úgy sikerült, ahogy eltervezte.
Lecsúszott a dobogóról az utolsó versenyén szereplő Kevin van der Perren. A múmia filmzenére futott programjában nem csak a négyfordulatos toe-loop, hanem nyolc tripla ugrás is szépen sikerült. A 28 éves korcsolyázó ezúttal nem ugrotta meg a három triplából álló kombinációját és lecsúszott a dobogóról. Az összpontszáma csak kevéssel maradt el a két évvel ezelőtti teljesítményétől, amikor dobogóra állhatott a kontinensbajnokságon.
Nem sikerült a dobogón maradnia a rövid után Artur Gachinski-nek és a Michal Breziná-nak sem. Míg az orosz fiú az axel-ből esett, addig a cseh korcsolyázó a flip-jeit rontotta és két ugrását is leduplázta.
A 27 éves orosz bajnok Konstantin Menshov volt az egyetlen, aki nem csak szólóban, hanem kombinációban is megugrotta a négyfordulatos toe-loop-ot. A rövid utáni 14. helyéről így végül a 7. helyre tudott felkapaszkodni élete első Eb-jén.